Treća sednica nacionalnog Saveta

U utorak 20. februara održana je posle dugo vremena treća sednica Nacionalnog saveta za klimatske promene. Podsetićemo da je mreža “Zelena stolica” i njena predstavnica Ivana Jovčić uključena u rad Saveta od samog osnivanja. Pre same sednice u okviru mreže, održane su konsultacije unutar naše mreže o temama koje su bile na dnevnom redu. Zauzeti su stavovi i dogovorene teme na koje bi bilo važno da Nacionalni savet utiče.

Na samoj sednici je istaknutu da su u prethodnom periodu izrađena i usvojena strateška dokumenta sa akcionim planovim, neophodna za borbu protiv klimatskih promena – Strategija niskougljeničnog razvoja, Program prilagođavanja na izmenjene klimatske uslove. Takođe je izrađen i Digitalni atlas klime Srbije koji predstavlja važan alat za izradu planskih dokumenata u narednom periodu.

Ministarka Vujović je podsetila da je Republika Srbija učestvovala i na najvećoj svetskoj konferenciji posvećenoj klimatskim promenama u Dubaiju. Ona je smatrala da je dosta toga urađeno u prethodnom periodu, ali i da nas čeka još mnogo posla, posebno imajući u vidu narasle rizike od klimatskih promena pre svega u sektorima privrede, infrastrukture, poljoprivredne proizvodnje itd. Ukazala je na to da je potrebno paralelno raditi na dva cilja, na ublažavanju klimatskih promena i na prilagođavanju na klimatske promene, jer jedino ako se ove aktivnosti zajedno planiraju, mogu biti suštinski pokretači ekonomskog razvoja i razvoja čitavog društva.

fotografije: Ministarstvo za zaštitu životne sredine

Državna sekretarka Sandra Dokić je izvestila da je treći izveštaj Republike Srbije prema Okvirnoj konvenciji UN o promeni klime usvojen 1. februara 2024. godine, a u okviru istog izvršena je revizija podataka koji su korišćeni u izradi GHG inventara koji su bili deo dosadašnjih izveštaja prema Konvenciji.

Vladimir Đurđević sa Fizičkog fakulteta Univerziteta u Beogradu, predstavio je veb-portal Digitalni atlas klime Srbije, kome se može pristupiti preko sajta Ministarstva zaštite životne sredine, a koji sadrži relevantne klimatske podatke za analizu klimatskih promena i uticaja istih na sektore i sisteme, za potrebe planiranja adaptacije od nacionalnog do lokalnog nivoa i pruža mogućnost pregleda i preuzimanja podataka.

U raspravi tokom sednice naša koleginica Ivana Jovčić je pohvalila za zakonodavne aktivnosti Ministarstva zaštite životne sredine koje su u prethodnoj godini sprovedene ali i istakla da nas tek čeka veliki posao u njihovoj implementaciji. Dodatno je postavila pitanje zašto se razmatraju samo politike koje donosi Ministarstvo zaštite životne sredine, a ne i ostale politike, posebno naglasivši Integrisani nacionalni klimatski i energetski plan koji je prošao proceduru javne rasprave, a koji je u nadležnosti Ministarstva rudarstva i energetike. Navela je da cilj obnovljivih izvora energije u primarnoj potrošnji energije nije u skladu sa odlukom koju je usvojila Energetska zajednica u decembru 2022. godine. Takođe, postavila je pitanje u vezi sa stavom Saveta u vezi sa aktivnostima Republike Srbije u kontekstu pripreme za primenu CBAM (Carbon Border Adjustment Mechanism) – Uredbe o mehanizmu prekograničnog prilagođavanja cene ugljenika, odnosno da li ćemo imati nacionalni mehanizam cene na ugljenik ili regionalni Sistem trgovine emisijama gasova sa efektom staklene bašte (ETS- Emission Trading Scheme).

Na kraju rasprave Ministarka je zaključila je treću sednicu Saveta. Istakla je značaj zajedničkog promovisanja Digitalnog atlasa klime Srbije, kao i važnost maksimalnog uključivanja Mreže organizacija civilnog društva “Zelena stolica” u predstojeće aktivnosti za primenu CBAM.