Састанак са Одбором за животну средину СКГО
Зелена посланичка група организовала је у четвртак 28. маjа 2015. године у Дому Народне скупштине Републике Србиjе заjедничкаи састанак са Одбором за животну средину и ванредне ситуациjе Сталне конференциjе градова и општина.
Присутне jе поздравила Валентина Ђурета из Београдског фонда за политичку изузентост коjи jе заjедно са Центром модерних вештина секретариjат неформалне Зелене посланичке групе (Групе) и укратко представила процес оснивања Групе, досадашње активности и три циља коjим ће се Група бавити. Љубинка Калуђеровић, секретарка Одбора за животну средину и ванредне ситуациjе (Одбор) Сталне конференциjе градова и општина представила jе надлежности и активности Одбора коjе укључуjу учешће у jавним расправама о закононима релевантним за Одбор. Председник општине Баточина Радиша Милошевић коjи председава Одбором нагласио jе да сарадња СКГО и Народне скупштине већ постоjи кроз Меморандум о разумевању у складу са коjим се jедан представник СКГО увек позива на расправе о законима коjи се тичу локалних самоуправа.
Народна посланица Мирjана Ђоковић, jедна од координатора ЗПГ нагласила jе да ће се пре измена закона из области животне средине свакако организовати консултативни састанак чланова ЗПГ и представника локалних самоуправа чланова Одбора СКГО. Такође jе изнела своjа искуства током рада у локалноj самоуправи и добре примере у Чачку када jе у питању примарна селекциjа отпада, али и проблеми са коjима се и ова општина иако доста одмакла по овом питању сусретала у организациjи система.
Присутне је поздравио и Дејан Раденковић, такође координатор неформалне Зелене посланичке групе истакавши да је суштина овог окупљања да посланици чују са каквим се проблемима из области заштите животне средине људи на локалу сусрећу, у циљу што ефикаснијег решавања проблема. Истакао је неопходност двосмерне комуникације и размену искустава између посланика и представника локалне самоуправе.
Дискусија је била веома жива и предвиђено време за састанак од два сата није било довољно за све теме које су покренуте. Договорено је да ће овакви састанци постати редовна пракса, нарочити када на дневном реду буду теме животне срредине.
Састанак jе завршен са неколико кључних закључака: неопходно jе радити на засебном Министарству за заштиту животне средине; на поновном успостављању Фонда за заштиту животне средине; утицати путем амандмана на адекватне измене закона коjе се могу применити на локалном нивоу; као и да jе неопходно додатно оснаживање локалних самоуправа у овоj области.